5+1 hasznos tanács a sikeres egyetemi vizsgaidőszakhoz

 Kedveskéim, ahogy a címből is feltűnhet ez az írás elsősorban azoknak a sorstársaimnak szól, akik nemsokára hosszú órákon keresztül jegyzetekkel a kezükbe fognak szentségelni, mert míg a többi ember a strandon élvezi a napsütést, a finom nyári meleget… Hát ez van. De ettől függetlenül nem kell rögtön depresszióba se esni, mert azért nem az egész nyár szól erről és szerencsére még marad egy kis idő a kikapcsolódásra. Előtte azonban kell egy nagy hajrá, már, mint ami a vizsgákat és a felkészülést illeti.  Én most ez utóbbival kapcsolatban szeretnék néhány általam is használt tanáccsal ellátni titeket, aminek remélem mindannyian hasznát tudjátok venni a későbbiek során.

1.) Időben kezdj el készülni, ne halogass semmit az utolsó pillanatra!

Ha csak a két szemeszterrel ezelőtti vizsgaidőszakomból indulok, akkor bátran állíthatom, hogy az egyik legnagyobb hiba, amit egy vizsgaidőszak során egyszer szinten minden diák elkövet vagy elkövetett az az, hogy nem kezd neki időben a tanulásnak. Marad tehát a kapkodás, s az utolsó pillanatban való mentés lehetősége, ami azért valljuk be, hogy az esetek többségében kudarca fullad (nálam legalábbis az esetek 88%-ban ez történt). Jó persze nem mondom, hogy tanulni jó móka, és jaj, de szuper kikapcsolódás, mert egyáltalán nem az, de ettől függetlenül tényleg érdemes időben nekilátni. Ha például tudjuk, hogy egy nehezebb tantárgyra készülünk, akkor véletlen se gondoljuk az, hogy elég a vizsga előtti éjjel átnézni és hopp a fejünkbe mászik, bár van, akinek igen, de azért nem hinném, hogy ők lennének többségben… Szóval bármennyire is nehéz, meg fárasztó, unalmas és a többi, a nagy bukások helyett tényleg kezdjetek el időben felkészülni. Higgyetek nekem, hogy sokkal jobban jártok, mint akkor, ha felületes tanulást következtében meg kell ismételni a vizsgát…

2.) Írj jegyzetet, mert könnyebb abból tanulni, mint egy több száz oldalas tankönyvből!

Nem tudom ki milyen tanulási módszerekkel fegyverkezett fel akár a gimnáziumi akár az egyetemi évek során, de annyiban szerintem mindannyian egyet értünk, hogy egy szellős, jól átlátható jegyzetből ( lehet ez különböző ábrákkal, egy-egy szóval tarkított valami, a lényeg, hogy te lásd át és tudj tanulni belőle) sokkal könnyebb és kevésbé megterhelő tanulni, mint egy több száz oldalas ömlesztett, néhol totálisan felesleges tartalommal feltöltött tankönyvből tanuljunk. És ezzel nem azt akarom mondani, hogy tankönyv nem kell, mert igen is van az a helyzet, hogy kell, de akkor szépen ki kell jegyzetelni belőle a fontos dolgokat. Egyébként meg ha az ember bejár az amúgy nem kötelező, de erősen ajánlott előadásokra, akkor sok esetben még ezt sem kell megtennie, mert sok tanár már az órák keretében megosztja azt a tudást, amit a későbbiek során némi kiegészítéssel ( nem feltétlen kell kiegészíteni, ez is tanárfüggő) nagyon hasznos lehet. Szóval igen, bármennyire kínszenvedős is, előadásra járni és jegyzetelni már fél siker.

3.) Ne stresszeld túl a dolgokat, mert az csak ront az esélyeiden!

Ha csak az első néhány vizsgaidőszakomra gondolok vissza, akkor először az a mérhetetlen para és stressz jut eszembe, amit egész egyszerűen csak annak köszönhettem, hogy magamat hergeltem és nem bíztam eléggé abban, hogy én mondjuk, képes vagyok egy gazdasági matekon deriválni vagy integrálni. Ezen pedig higgyétek, el nagyon sok múlik! Ha hisztitek, nekem például akkor sikerült a matekon átmenni, amikor elengedtem a stresszt és úgy mentem be a vizsgára, hogy nem érdekel mi lesz, csak csinálom a legjobb tudomásom szerint és kész. Végül pedig meglett, igaz nem a legfényesebb eredménnyel, de meglett.

Ha folyton stresszelitek magatokat, ha túl magas mércét állítotok magatokkal szemben, és ha nem bírtok egyszer-egyszer hibázni, akkor nagyon nehéz kihívás elé fog állítani titeket minden egyes vizsgaidőszak. Tudom, senki sem akar csúszni, de ettől függetlenül sem kell már a vizsga előtti héten azon aggódni, hogy úristen mi lesz, ha nem sikerül. Mert mi lenne? Újra elmész vizsgázni következő alkalommal vagy, ha ez az opció kiesik, akkor marad az , hogy következő évben újra felveszed és nem ebben nincs semmi gáz! Sőt őszintén inkább az utóbbi, mint beleőrülni az egészbe…

4.) Ne halmozd fel a vizsgákat, hogy előbb letudd a tárgyakat!

Pontosan tudom, hogy sokak számára mennyire kecsegtetőnek ötlet az, hogy a vizsgákat ömlesztve, egymást követő napokra vegyék fel, azt remélve, hogy így hamarabb letudják a vizsgaidőszakot. Igen ez tényleg logikus lenne és vannak helyzetek, akkor működőképes is a dolog, de azért az esetek túlnyomó többségét tekintve azért nem ilyen egyszerű ez a helyzet. Persze vannak, akik profik benne, előttük emelem kalapom, mert nekem sose jött össze úgy, ahogy én elterveztem. A saját tapasztalatomból kiindulva a vizsgák között 2-3 napot minimum érdemes kihagyni és egy nap kettőnél többet semmiképp nem tanácsos felvenni szerintem, főleg ha kimerítő és nehéz tárgyakról van szó. Persze lehet másképp is csinálni, de akkor már egyrészt, mert ilyenkor megnövekedik annak az esélye, hogy nem sikerül elsőre úgy, ahogy kellene, másrészt pedig az agy egy idő után elkezd fáradni, ami megint csak nem egy előnyös dolog ebben a helyzetben. Szóval szerintem érdemes mérlegelni, hogy ki mit hogy bír és inkább kicsit később nyári szünetre vonulni, mint sem teljesen kizsigerelni magunkat mind testileg mind pedig szellemileg.

5.) Mindig a legoroszabb lehetőséget vedd számításba!

Ezt  a nagyon fura tanácsot az egyik egyetemi oktatómtól kaptam, amin őszintén én is először egészen elgondolkodtam. Később aztán elmagyarázta nekem, hogy arra gondolt ezzel, hogy érdemes mindig minden vizsgára a legnehezebb feladatokat , a leggonoszabb definíciókat, a legkisebb számításokat is átnézni, mert ebben az esetben nem érhet nagy meglepetés, maximum annyi, hogy kiderül az, hogy sokkal könnyebb volt maga a vizsga, mint amire számítottunk ( na, ilyen eset nálunk például ritka, mint a fehér holló, de azért megesik néha). Nekem egyébként ez a trükk azóta a „legjobb” barátommá vált a felkészülés során és azt hiszem, hogy ezt idén is előszeretettel fogom alkalmazni, mert nagyon sok vizsgám mentette már meg az, hogy a legrosszabb eshetőséggel számoltam.

+1.) A vizsga előtti napon feküdj le időben!

Azt szerintem mindannyian tudjuk, hogy mennyire fontos az, hogy kipihenten (!) érkezzünk a vizsgára, ne pedig egy buliból vagy hajnalig tartó magolásból essünk be a padba, mert annak aztán sok értelme nincs. Tudom, sokan szeretnék éjjel tanulni, de szerintem ezt tanácsos abban az esetben, ha vizsga reggeli időpontra esik. Ilyenkor többet értünk azzal, ha időben elmegyünk aludni. Megsúgom, hogy úgysem az utolsó pillanatban váltjuk meg a világot. Ha addig nem tanult valaki, akkor már az esetek 90%-ban úgyis menthetetlen a dolog. Szóval igen, fontos a pihenés, hogy a vizsga napján ne valljunk kudarcot magunkkal szemben (vagy legalább ne amiatt történjen, hogy fáradtak és kialvatlanok vagyunk)

Hát (bár háttal sose kezdünk mondatot…) remélem, mindannyian sikeres vizsgaidőszak elé nézünk hamarosan. Mindenkinek sok sikert, kellő türelmet és kitartást kívánok! Ha pedig nektek is vannak bevált ötleteitek a tanuláshoz, akkor bátran írjátok meg nekem akár ide a komment szekcióba akár a blog facebook oldalára.

Ha további tartalmakra, rövidke képes beszámolókra, napi történésekre is kíváncsiak vagytok, akkor kövessetek facebookon : ITT

A megosztásokat és a kommenteket pedig nagyon köszönöm! Igyekszem hasznos, színes tartalmat gyártani. 

Képek forrása minden esetben a Pixibay, ha ettől eltér azt jelezni fogom külön!

Köszönettel : Brigitte, a blog szerzője

Tovább a blogra »